fbpx
Badem

Bademin Faydaları ve Tüketim Önerileri

Badem: Sağlığımıza 4 Ana Faydası

1) Düşük Kolesterol: Badem, yaygın olarak yenen kuruyemişler arasında başlıca mono doymamış yağ kaynağıdır. Bademdeki toplam yağın % 64’ü mono doymamış yağdır. Çok sayıda bilimsel çalışma, mono doymamış yağ yönünden zengin gıdaların kolesterol düşürücü etkilerini göstermektedir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde 2005 yılında yapılan bir araştırma, kalp sağlığının bir parçası olarak badem tüketmenin, LDL “kötü” kolesterol seviyelerini gayet pahalı olan birinci nesil statin ilaçları kadar düşürmede etkili olabileceğini buldu.

2) Kan Şekeri Düzeylerinin Azaltılması: Badem yemek, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak isteyen şeker hastaları için harika bir seçenek olabilir. Metabolism dergisinde yayınlanan bir 2007 çalışmasından elde edilen bulgular, beyaz ekmeğin yanında badem tüketmenin kan şekerinin ani çıkış ve düşüşünün önüne geçtiğini ve beyaz ekmeğin etkilerini azaltarak öğünün glisemik indeksini önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

3) Kalp Dostu Antioksidanlar: Badem, vücut tarafından en kolay emilen E vitamini olan alfa-tokoferolün en zengin besin kaynaklarından biridir. E vitamini hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp damar sağlığını destekleyen ve vücudunuzun yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

2005 yılında yapılan ve Amerikan Diyetisyenler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, badem tüketiminin günlük 15 mg olarak önerilen alfa-tokoferolün alınmasını ve kırmızı kan hücresi konsantrasyonunun iyileştirilmesini sağladığını buldu. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırma da, bademin atardamarlarda iltihaplanma yapabilen C-reaktif proteini azalttığını ortaya koydu.

4) Kilo Kontrolü: Kalori bilinçli bir beslenme programının bir parçası olarak, mono doymamış yağları yüksek olan badem, kilo sorunu yaşayanlara kompleks karbonhidratlar açısından yüksek bir diyetten daha kolay kilo verdirir. Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerden bazılarının endişesine rağmen, badem tüketmek kilo alma riskini azaltır. 28 aylık uzun bir çalışma, haftada en az iki kez badem yiyen bireylerin, tüketmeyen katılımcılara göre kilo alma ihtimalinin % 31 daha az olduğunu gösterdi.

Badem Tüketmenin Sağlıklı ve Lezzetlİ 10 Yolu

  1. Lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık için çiğ, kavrulmuş veya baharatlı bademin tadını çıkarın.
  2. Düşük karbonhidrat, glutensiz ve paleo diyetlerini desteklemek için unlu mamullerde buğday ununun yerine beyazlatılmış ince badem unu kullanın.
  3. Kıyılmış bademleri, yoğurt, yulaf ezmesi, tatlılar veya unlu mamullerle karıştırarak lezzetli karışımlar elde edebilirsiniz.
  4. Düğün, kına gecesi, baby shower ve diğer kutlamalarda draje kaplamalı bademleri konuklarınızla paylaşın.
  5. Badem ezmesini dilimlenmiş ekmeğe veya tostun üzerine baz olarak sürüp üzerine farklı soslar ve kremalar ekleyebilirsiniz.
  6. Ekmek kırıntısı veya mısır ununa alternatif olarak tavuk veya balığa çıtır bir badem kaplaması yaparak bunları kızartabilir veya fırına verebilirsiniz.
  7. Tatlıya düşkünseniz bitter çikolata kaplı badem ile hem tatlı ihtiyacınızı giderir hem de sağlıklı antioksidan desteği alırsınız.
  8. Ev yapımı badem yağı veya badem sütü hazırlamak için bademleri bir mutfak robotunda çekebilirsiniz.
  9. Dilimlenmiş bademleri salatalara, kızartmalara, kepekli tahıllara ve diğer garnitürlere serpebilir veya karıştırabilirsiniz.
  10. Tereyağ veya kanola yağının yerine badem yağını sağlıklı bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Ayrıca toptan badem satışımız vardır. Kavrulmuş, çiğ, kabuklu, beyaz sedef kaplı, çikolata kaplı, çeşit çeşit bademlerimiz stoklarımızda mevcuttur.  Çıtır çıtır  tazelik, eğlencenize eşlik etmesi ve sağlığınız için cerezia.com’dan badem alın.

Bir cevap yazın